Başak Cankeş’den ‘Aşk ve Ölüm’ ikiliği üzerine bir sanat deneyimi

Yazar 15 Eylül Cuma 2017

AŞK CENAZESİ – FUNERAL OF LOVE

“Giyilebilir Sanat Deneyimi” konseptiyle modayı sanatla buluşturan tasarımlara imza atan Başak Cankeş’in markası ‘BASHAQUES’, bu sezon Mercedes-Benz desteğiyle “Mercedes-Benz Presents Bashaques'” performansını sergiledi.

Tasarımcı İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonu için ilhamını ulaşılmaz olanın çekiciliği, bilinmezliği ve AŞK zannı üzerinden alıyor. İnsanoğlunun hayatındaki en büyük ikilem olan aşk ve ölüme tasvir eden koleksiyonun tamamı koyu kırmızı.

“Değer bilmezlik mi Aşk’ı bulamamaya yol açıyor yoksa tutku eksikliği mi Aşk’ın katili?” ve “İçini göremediğimiz, okuyamadığımız insanlara hayal gücümüz ile mi aşık oluyoruz?” gibi soruları araştırdığı bu koleksiyonuyla Başak Cankeş sanatsal modanın psikolojik bir rahatlama yöntemi olarak kullanılabileceğini vurguladı ve acıyı materyale akıtarak dindirmekle ortaya çıkan bir büyüyü izleyeceğimiz mesajını verdi.

Tüm koleksiyon Cankeş’in bugüne kadar tasarladığı koleksiyonlardaki farklı iki giysi kalıbının birleşiminden oluşuyor. Aşk’ın, iki farklı ruhun bir araya geldiğinde yarattığı uyumsuzluğun güzelliği olduğuna inanan tasarımcı tüm parçalarına bu ikiliği yansıtıyor.

“Hepimizin hayatına buz dağına benzeyen insanlar girmiştir. Ne yaparsanız yapın erimezler çünkü eridiklerinde derinlikleri kaybolacaktır. Değer vermeyi unuttuğumuz ve bizim için çok değerli olan insanları, onlardan aldığımız dersler sayesinde hatırlarız.” – Başak Cankeş

Bir önceki yazımız olan Mehtap Elaidi Ve-Da-Ha Koleksiyonu ile büyüledi! başlıklı makalemizde mehtap elaidi ilkbahar/yaz 2018 koleksiyonu ve Mercedes-Benz Fashion Week hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir