Doğal Cilt Bakımı İçin 8 Öneri

Yazar 26 Aralık Cumartesi 2015

Enerjik, canlı, dinamik ve genç görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız, bu önerileri mutlaka uygulayın; işte doğal cilt bakımı için etkili ve pratik 8 öneri…

1) Cilt bakımının yalnızca dışarıdan uygulanan ürünlerle yapıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Düzenli ve kaliteli bir uyku, cildiniz için en pahalı kremden bile daha etkilidir. Günde 8 saat uyuyan kişilerin hem cildi daha sağlıklı hem de bakışları daha güzel görünür.

2) Güzel görünen bir cilt için fondötenden daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Doğru besinleri tüketmek, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, şekerden uzak durmak ve bunların yanında bol bol su içmek gerekiyor.

3) Cilt bakımı, yalnızca günlük temizleme, tonik ve nemlendiriciden ibaret değildir. Peeling ve maskeyi de cilt bakımı rutininizin bir parçası haline getirmeyi ihmal etmeyin. Peeling, siyah noktaları yok etmeye ve cildi ölü derilerden arındırmaya yardımcı olurken, maske de cilt güzelliğini sağlayacak. Maske seçerken cilt tipinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

4) Cildinizi temizlemek için sabundan uzak durun. Sabun, cildi kurutmakla kalmayıp, gözenekleri tıkayarak cildin nefes almasını engeller ve sivilce gibi cilt problemlerine neden olur.

5) Cilt bakımı yapmak için evdeki malzemeleri kullanmaya ne dersiniz? Buzdolabınızda bulunan sebze ve meyveler ile, birbirinden güzel ve etkili cilt maskeleri hazırlayabilirsiniz. Örneğin tek başına yoğurt sürerek bile siyah noktalar ile savaşabilirsiniz. Domates ise anti-aging özelliği ile erken yaşlanma belirtilerinden korunmanıza yardımcı olur.

6) Cilt güzelliğinizi korumak istiyorsanız, eve geldiğinizde makyajınızı temizlemeyi unutmayın. Makyaj yapmamış olsanız bile, dışarıdan eve geldiğinizde mutlaka cildinizi temizleyin. Çünkü siz dışarıdayken havada bulunan toz ve kirler gözeneklerin içine dolar ve cildin hava almasını engeller. Bu da sivilce, siyah nokta gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

7) Gün içinde içtiğiniz kahve ve çay miktarı konusunda dikkatli olun. Özellikle fazla kafein alımında, ciltte kuruma problemi ortaya çıkar. Ancak bir yandan da kafein, göz altı torbaları ve halkaların oluşumunu engeller. Bu durumda kafeini, aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Kahve tüketiminizi günde 2 bardak ile sınırlayın; tabi şekersiz olmak kaydıyla…

8) Makyaj malzemelerinizin son kullanma tarihleri konusunda dikkatli olun; onların da bir son kullanma tarihinin olduğunu unutmayın. Aynı maskarayı 6 aydan uzun bir süre kullanmayın. Bu süre pudra, fondöten, kapatıcı gibi ürünlerde 2 yıla kadar çıkıyor. Temiz kullanılan fırçaları ise 5-10 yıl kadar kullanabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir