Dolgu ve Botox’a geç başlatacak öneriler

Yazar 24 Ekim Salı 2017

Birçok kişide 30’lu yaşlarda, güneş maruziyeti, hormonal etkiler, çevresel toksinler, genetik yatkınlık gibi diğer yaşlanma faktörleri deri yaşlanmasının belirtilerini göstermeye başlar. Hemen botox ve dolguda çözüm aramak yerine cildinize içten ve dıştan destek sağlayarak uzun vadede etkili sonuçlar alabilirsiniz. Sağlınıza ve cildinize iyi gelecek, erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçecek günlük önerilerle kimyasal işlemleri askıya alabilirsiniz. Nasıl mı?

  • Daha fazla uyku: Günde minimum sekiz saat uygu göz çevrenizdeki koyu halkaların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca saat 22.00 ve 02.00 arası hücre yenilenmesi en yoğun olduğu zamanlardır. Uykunuzu bu dönemde alırsanız büyüme hormonunuz aktive edersiniz.
  • Yatak odanızda hava nemlendiriciniz olsun. Hava nemlendiricisi cildinizin kurumasını önleyerek nem dengesini sağlar. Özellikle kaloriferli evlerde oluşan kuru hava cildin nemini kaybetmesine neden olur.
  • Daha bol su tüketin: Yaz ve kış cildinizin neme doyması için yeterli su içmeyi ihmal etmeyin. Nemsiz cilt, kırışık bir cilt demektir. Bu nedenle cildinizin her zaman nemli kalmasını sağlamak için bol bol su tüketin. Suyunuza damlatacağınız limon suyu ile doğal yoldan c vitamini de alabilirsiniz.
  • Şeker tüketimini azaltın: Şekerli gıdalar sadece kilo almanıza neden olmaz cildinizi de yaşlandırır. Çok fazla şeker tüketimi ile kanda glikasyon oluşur. Glikasyon sonucu ise ciltteki kolajen ve elastin seviyesinde zayıflamalar başlar. Bu da daha çabuk yaşlanma belirtileri ile karşılaşmanıza neden olur. Daha az şeker tüketerek glikasyon probleminin oluşmasını önleyebilirsiniz. Şekersiz yapamam diyorsanız günde 2 parça bitter çikolata ile tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yine aşırıya kaçmadan meyve tüketiminden şeker alabilirsiniz.
  • Daha çok taze balık tüketin: Taze balıklarda omega 3 yağ asidi mevcuttur. Bu omega 3 yağ asidi ise cildi daha parlak olmasını sağlamaya, cilt kuruluğunu önlemeye ve cilt rengini güzelleştirmeye yardımcı olur. Her hafta 2 porsiyon balık bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Buna ek olarak günlük balık yağı da tüketirseniz hem kalp sağlınızı hem de cilt sağlığınızı korumuş olursunuz.
  • Retinollü cilt ürünleri tercih edin: Vitamin A ve türevleri olan retinol, hücre yenilenmesi ve yeni kolajen oluşumuna yardımcı olur. Bu da eşit tonda bir cilt ve daha sıkı görünen bir cilt anlamına gelir. Cilt doktorunuza danışarak size önereceği retinol ürünlerini kullanabilirsiniz.
  • Fraxel lazer ile cildinizi yenileyin: Özellikle göz çevresinde beliren hafif kırışıklıklar, kahverengi güneş lekeleri, akne izleri gibi tedavilerde kullanılan bir lazer türüdür. Siz de doktorunuza danışarak bu lazer tedavisini deneyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Sonbahar detoksunda dikkat edilecekler başlıklı makalemizde detoks planı, sağlıklı beslenme ve sonbahar detoksu hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir