Hatasız Rimel Sürmek İçin 5 İpucu

Yazar 10 Şubat Cuma 2017

Dolgun, uzun ve tek tek ayrılmış kirpikleri kim istemez ki? Güzel kirpiklerin sırrı aslında doğru fırça kullanarak kirpiklere sürme işlemini aceleye getirmemek.

5 adımda hatasız rimel sürmenin incelikleri:

Kirpiklerinize maskara uygularken her defasında fırçanıza daha fazla maskara alma isteğinizden vazgeçin. Fırçanızı maskara bir kez sokup çıkarın, defalarca sokup çıkarırsanız maskaranın hava almasına ve kurumasına sebep olursunuz ayrıca kirpikleriniz topak topak olur. Eğer fırçanızın her bölgesine maskaranın bulaşmasını istiyorsanız fırçayı sürekli çıkarıp sokmak yerine tüpün içinde çevirin.

Maskaranızı uyguladıktan sonra kirpiklerinizde topaklanmalar oluşuyorsa bunun nedeni maskaranızın bozulmuş olmasıdır. Bozulmuş maskara kirpiklerinizin yoğun gözükmesini sağlamaz aksine kötü yapılmış bir göz makyajı görünümüne neden olur. Bu nedenle maskaranız bozulduğunda onu çöpe atarak yeni bir maskara satın alın.

Kirpiklerinizde oluşan topaklanmaları azaltmak için fırçayı maskara tüpünün içinden çıkardıktan sonra tüpün kenarlarına sürerek çok hafif bir şekilde temizleyin. Böylece topaklanmış maskara parçaları kirpiklerinize çok fazla bulaşmaz.

Koyu ve yoğun kirpikler için ilk olarak kirpiklerinizin üst kısmına tek kat dipten uca maskara uygulayın. 2 dakika kurumasını bekledikten sonra ikinci katı isterseniz uygulayabilirsiniz. Alt kısma bolca uygulamaktan vazgeçin. Bir saaten sonra göz altlarınızda istenmeyen görüntü oluşturabilir.

Eğer daha uzun ve kıvrık kirpiklere sahip olmak istiyorsanız tek maskara kullanmak yerine iki farklı formülde maskara kullanmalısınız. Örneğin; ilk olarak volüm etkili bir maskarayı ardından ise uzunluk verecek bir maskara kirpiklerinizin daha uzun ve kıvrık olmasını sağlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan 2017 İlkbahar/Yaz Bahar Makyaj Trendleri başlıklı makalemizde 2017 makyaj, makyaj trendleri ve minimal makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir