İdeal güneş koruyucu nasıl olmalı?

Yazar 18 Mart Cumartesi 2017

Güneşli günler yaklaşıyor. Cildimizi güneşten doğru ürünlerle korumamız cilt sağlımız açısından oldukça önemli. Güneş ışınlarının ne olduğunu öğrenirsek uygun ürünü seçebiliriz. Güneşin ultraviyole yelpazesinde üç tür radyasyon bulunuyor. UVA, UVB ve UVC.

UVA: Güneş ışınlarının %95’ini oluşturuyor. Uzun dalga boyu ışın; dernin en alt tabakasına kadar etki gösteriyor. Yaşlanmayı ve alerjiyi ifade ediyor.

UVB: Orta dala boylu ışın. Cildin hızla kızarmasını ve geçici süre ile kararmasını sağlıyor. Güneşe maruz kaldıktan sonraki 24 ila 48 saat içerisinde pigment hücrelerini uyararak cilt rengimizin koyulaşmasına neden oluyor. Cilt üzerinde oluşan güneş yanığı zararalarının temel faktörü ultraviyole B ışınlarıdır.

UVC: Ultraviyole C ışınlarının ise normal koşullar altında çok zarar teşkil etmemesi gerekirken ozon tabakasının delinmesi sebebi ile yeryüzüne daha yakın açılarda yansıyarak kanserojen riskini ve zararını yüksek derecede artırıyor. Bu güneş ışınları hücre DNA’sına zarar veriyor ve hücrenin yapısını bozarak cilt kanserine neden olabiliyor.

İdeal güneş koruyucu seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Güneşten koruyan ürünlerin, yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UV-A ve UV-B filtreleri içermeli
  • Deriye yüksek oranda emilimi olmalı
  • Nemlendirmeli
  • Suya, denize, terlemeye, buharlaşmaya, sürtünmeye dayanıklı olmalı
  • Kokusuz ve renksiz olmalı
  • Etki süresi uzun ve kullanımı kolay olmalı

En etkili güneş ürünleri:

Hamilton Güneş Kremi: Avustralya markası olan bu krem, güneş ışığına karşı hassas beyaz ciltler için son derece ideal bir ürün. 70 – 140 TL arasında değişen losyon, krem, sprey gibi ürün gamı ile satışa sunuluyor.

Sebamed Güneş Kremi: En çok tanınan markalardan biri olan Sebamed, çok yüksek koruma ve bloke etme özelliklerine sahip ve güneşin yaşlandırıcı ışınlarına karşı üst düzey koruma sağlıyor. Güneşe dayanıksız ve çabuk yanan ciltler için ideal bir güneş kremi olan Sebamed güneş kremi, nemlendirici kompleksi ile cilt elastikiyetini sağlamak için aktif olan etken maddeler içerir. Cilde 24 saat nem sağlar, suya ve terlemeye karşı 6 saat dayanıklıdır. Ürünler 40 – 80 TL arası değişen fiyatlarda satışa sunuluyor.

La Roche Posay Güneş Kremi: Her tür cilt tipin uygun, nemlendiren ve hafif formülüyle dermokozmetik ürün satışı yapan eczanelerde de rahatlıkla bulunabilecek etkili ve en iyi güneş kremleri arasında yer alıyor. 50 – 70 TL arası değişen fiyatlarda satışa sunuluyor.

Avene Güneş Kremi: Bir Fransız markası olan Avene güneş kremi, hassas, kuru, yağlı, akneli ciltler için çok değişik ve cilt tipine özel geliştirilen formüllerle satışa sunuluyor. Cilt hassasiyetini azaltan, nem veren ve yoğun koruma sağlayan Avene güneş kremi, kullanıcılarından da tam not alıyor. 70 TL civarında satışa sunuluyor.

Vichy Güneş Kremi: Güneş ışınları cildin yapısına zarar verebilir. UVA/UVB ışınları cilt yaşlanmasına sebep olabilmektedir. İçeriğindeki Mexoryl ve mineral birleşimiyle Ideal Soleil güneş serisi UV ışınlarına karşı filtre görevi görür, güneş ışınlarına karşı cilde yüksek koruma sağlar.

Daylong Güneş Kremi: Daylong 50 faktör güneş kremi de yüz güldüren sonuçlar sağlayan başarılı formülasyonu, suya ve terlemeye dirençli yapısı, ciltte yağ ve kalın tabaka oluşturmayan, cilde doğal ışıltı kazandıran kıvamı ile cildi güneşe karşı çok etkili ve verimli şekilde koruyor. 35 TL ila 65 TL arasında satış fiyatlarına sahip olan Daylong güneş kremine dermokozmetik ürün satışı yapan seçkin eczaneler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Altın ve İpekten Gelen Güzellik başlıklı makalemizde bakım, güzellik ve LR health & beauty hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir