Mehtap Elaidi 2017/18 Sonbahar-Kış Sezonu

Yazar 22 Mart Çarşamba 2017

Mehtap Elaidi sunumu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 2017/18  Sonbahar-Kış sezonu kapsamında bugün gerçekleşti. 

Mehtap Elaidi, 2017/18 Sonbahar-Kış koleksiyonunda Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan’ın çektiği fotoğraflardan, hayat hikayesinden, Türkiye’nin 50’lerden 90’ların sonuna uzanan moda anlayışından, İstiklal Caddesi’nden ve güçlü kadınlarından etkileniyor. Hayata bir oyuncu değil izleyici olarak bakan kadınlara “Kendi hayatınızı yazın, oynayın, yönetin. Hayata katılın” mesajını veren koleksiyon, Maryam Şahinyan’ın 50 senelik kariyerinde arkasında bıraktıklarından, ailesi için yaptığı seçimin meyvesi olan stüdyo fotoğraflarından izler taşıyor.

Elaidi’nin koleksiyonunda detaylarda kendini gösteren volanlar, deneysel kuplar ve asimetrik kesimlerle birleşiyor. Kendi hayatını yazan, oynayan, yöneten kadınlar için koleksiyonda iç içe geçen, üst üste binen detaylar ile etekler pantolonlardan, elbiseler ceketlerden kesilip aplike edilmiş parçalardan oluşuyor. Romantizmin ana dili tüller, başka bir dilde kuvvetli bir kadının altını çiziyor. Siluetlerin üstünden akan elbiseler, her giyene alan bırakacak şekilde serbest bırakılıyor ve kadının güçlü simgelerinden çiçek, yeni bir anlatımla tasarlanıp fırça darbeleriyle kumaşlara aktarılıyor.

Mavi, siyah, beyaz, bordo, lame ve antrasitin çeşitli tonları bazen desenlerde bazen blok renk olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu geçmişin romantizminden ise gümüş scuba kumaşlar ile sıyrılan koleksiyonda yünlü keçe kumaşlar ve kadifeler Elaidi’nin olmazsa olmazı beyaz poplinlere eşlik edip detaylarda deri ile bir araya geliyor. Kroşe detaylarla, desenlerde kullanılan çiçekler, üç boyuta taşınarak, hem aplike, hem de kemer ve broş şeklinde, aksesuarlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan BEYMEN CLUB Kadın 2017 İlkbahar / Yaz Koleksiyonu başlıklı makalemizde beymen, beymen 2017 ilkbahar/yaz ve beymen ilkbahar yaz koleksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir