Mevsimlerden Kiraz Çiçeği…

Yazar 2 Nisan Pazar 2017

Japonya’da ‘Sakura Zensen’ yani kiraz çiçeklerinin açılma zamanı yüzyıllardır festivallerle kutlanıyor. Mart’ın son haftası başlayıp Nisan sonuna kadar devam eden bu doğanın görsel şölen Japon kültürüne göre kışın bitimini, baharın başlangıcını simgeliyor.

Japonya’da çiçeklerin ilk açtığı şehirlerden Tokyo, Shizuoka ve Kumamota’da halk parklara, bahçelere akın ediyor ve düzenlenen festivallere katılıyor. Sizin de bu zarif ağacın dallarından yağan çiçeklerin üzerinde gezinme arzunuz varsa ya da yolunuz Japonya’ya veya Pasifik Okyanusu’nun karşı kıyısına düşerse Sakura parklarını ziyaret etmeyi unutmayın…

Doğa harikası zarif güzellik aynı zamanda dostluğun simgesi

Sakura’yı aynı zamanda dostluk simgesi kabul eden Japonlar, ABD’ye gönderdikleri fidelerle, bu geleneğin Pasifik Okyanusu’nun karşı kıyısına yayılmasını sağlamışlar. 1910 yılında 2 bin fidelik ilk parti ABD’ye gönderilmiş ancak bu ilk fideler hastalık taşıdığı gerekçesi ile bir süre sonra yakılmış. Aradan 2 yıl geçtikten sonra dönemin Tokyo Belediye Başkanı 3 bin fidelik ikinci partiyi göndermiş. West Potomac Parkı’na dikilmiş olan fideler gelişmiş ve 1935 yılında ilk Sakura Festivali kutlanmaya başlanmış. İkinci Dünya Savaşı ile sekteye uğrayan bu dostluk simgesi park, 1965 yılında Japonya’nın tekrar 4 bin fide göndermesi ile canlandırılmış. Park şu anda dünyanın en büyük ve sayılı Sakura Ormanları’ndan biri haline gelmiş.

Kiraz çiçeklerinin açılışı aynı zamanda Kanada’nın Vancouver şehrinde, Almanya’da Hamburg yakınlarındaki “Altes Land”da, Filipinler’in Palawan kentinde Nisandan Mayıs ayına dek festivallerle kutlanıyor.

Yeniden doğuşu ve ölümü sembolize ediyor
Japonlar için yeniden doğuşun simgesi olan bu kutsal ağaç, aynı zamanda da ölümü hatırlatıyor. Ağaç, Japon kültüründe mükemmel güzelliği ve aynı zamanda hızlı, acısız ölümü ifade ediyor. Bunun nedeni ise çiçeklerin çok kısa süre dalda kalmasından kaynaklanıyor. Bu da Japon kültüründe hayatın gelip geçici olduğunu ifade ediyor. Bu görsel şöleni kaçırmamak için seyahat planlarınızı erkenden yapmalısınız.

Dünya Festivalleri takvimi

Bir önceki yazımız olan H&M İlkbahar Modası başlıklı makalemizde alışveriş, H&M ilkbahar sezonu ve moda hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir