Retinol tam olarak nedir ve ne için kullanılır?

Yazar 15 Ağustos Salı 2017

Amerikanın 1 numaralı Dermatoloğu ve Murad Markasının sahibi Howard Murad retinol ile ilgili bilinmeyenleri anlatıyor! 

Retinol, A vitamininin saf bir formudur. Cildiniz, yenilenme ve tamir döngüsünde doğal olarak A vitamini kullanır. Retinol, genellikle cilt bakımında iki şey için kullanılır: kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve akne ile savaşmak. Bu güçlü içerik, hücresel yapıyı uyararak ve daha genç görünüm için cildin yüzeyinde yeni, sağlıklı hücreler meydana getirir, anti-aging faydalar sağlar.

Bilimsel olarak Retinol epidermal yenilenme ve keratin sentezinde hayati bir rol oynar ve kollajen ve elastin proteinlerinin gücüne katkıda bulunur. Bu, yaşlandıkça keratin proteinlerimizin daha kompakt ve daha susuz hale geldiği anlamına gelir; Retinol, bu proteinlerin elastikiyetini ve kompakt yapısını geri getirmeye yardımcı olur. Kanıtlanmış yenilenme gücünden dolayı retinol, altın standart anti-aging bileşen olarak tanınmaktadır.

Retinol, akne söz konusu olduğunda da güçlü bir bileşendir. Retinol ölü hücrelerin gözenekleri tıkamasını önleyerek salgınları azaltmaya yardımcı olur (stratum corneum’un normalleştirilmesi ve sebumun aşırı üretilmesini azaltır).

Yeni bilimsel çalışmalar, retinolün cildin alt tabakasında damarlanmayı teşvik edebileceğini öngörmektedir. Bu, daha fazla kollajen üretimi anlamına gelir. Yaşlanma söz konusu olduğunda retinolün üç net faydası vardır: hücrelerini kompakt tutmaya yardımcı olur, hücre yenilenmesine yardımcı olur ve potansiyel olarak kollajen üretimini teşvik eder. Bunun heyecan verici bir haber olduğunu söyleyebilirim!

Bazı A vitamini kaynakları, topikal retinolden alabileceğiniz birçok faydayı içsel olarak da alabilirsiniz. Ben size aşağıdaki besinleri öneriyorum:

  • Süt: Başlıca, D vitamini, kalsiyum ve A vitamini bakımından zengin olan sütün yapısında bulunan retinol miktarı, içerdiği yağ miktarı tarafından dengelenmektedir. Buna görei, yağ içeriği yüksek olan sütün, içermiş olduğu A vitamini miktarı daha azdır. Öyle ki, 1 su bardağı tam yağlı sütün içermiş olduğu retinol miktarı 227 IU (Uluslararası Birim) iken, 1 su bardağı yağsız sütün içermiş olduğu retinol miktarı, 497 Uluslararası Birim şeklindedir. Buna ek olarak, süt ürünleri ekstra A vitamini ile zenginleştirilerek daha fazla retinol alımı sağlayabilmektedir.
  • Et ve Tavuk: Retinol et ve kümes hayvanlarında değişen miktarlarda bulunmaktadır. Sığır karaciğeri ise, kırmızı et ve beyaz et arasında, retinol içeriği en zengin olanlardan biridir. 100 gram fırınlanmış karaciğerin içermiş olduğu retinol miktarı 26088 IU A vitamini şeklindedir. Bu miktar ise, günlük alınması tavsiye edilen A vitamini miktarının çok üzerindedir. Bunlardan ayrı olarak, retinol içeren diğer et ürünleri ise, ördek eti, tavuk eti, balık yağı ve karides şeklindedir.
  •  Peynir: Peynirin retinol içeriği peynirin türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Buna göre,  keçi peyniri ve krem peynirinin yapısında bulunan retinol miktarı daha yüksek iken, diğer peynir türlerinin yapısında bulunan retinol miktarları daha düşüktü
  • Balık: Ton balığı, uskumru, alabalık, ringa balığı, morina ve somon gibi balıklar esansiyel omega-3 yağ asitleri ve protein açısından zengin kaynaklarıdır. Bu tür balıklar aynı zamanda iyi bir retinol kaynağı olup cilt için faydalı etkiler göstermektedir.
  • Meyve ve Sebzeler: A vitamini retinol ve beta-karoten olmak üzere iki formda bulunmaktadır. Retinol hayvansal ürünlerde bulunurken beta-karoten ise meyve ve sebzelerde bulunur. Retinol kolay bir şekilde vücut tarafından emilebilen A vitamini formudur. Beta-karoten kolayca absorbe edilmez iken, vücut içinde retinole dönüştürülebilir özelliktedir. Bundan dolayı da, beta karoten içeren besinler de, retinol tüketimi açısından önemlidir. Kabak, domates, kavun, lahana, brokoli, mango, greyfurt, papaya, guava, havuç, ıspanak, biber ve kabak bitkileri A vitamininin beta-karoten formunda olan zengin gıdalara verilen birkaç örnektir.

Bunların dışında kırmızı ve turuncu renkteki sebze ve meyveler retinoidler bakımından zengin besin kaynaklardır.

Retinol anti-aging bileşenler için altın standart olarak iyi bilinir, bu yüzden hastalarım sık sık sormaktadır. Bununla birlikte, daha hızlı çalışan ve tahrişe ve kuruma yol açmayan yeni bir ürüne yönelik bir ihtiyaç gördüm. Yıllarca süren araştırma ve geliştirmeden sonra retinol bilgisini bu devrim niteliğindeki serumla mükemmelleştirdiğimizi söylemekten gurur duyarız. Buna dedik ve bu devrim niteliğindeki yeni ürün hakkında heyecan verici olan şey, geleneksel retinol formüllerinin rahatsızlığı olmadan çabucak sonuç vermesidir. Gerçekten cildin gençliğini harekete geçiriyoruz!

Bir önceki yazımız olan Bir fincan papatya çayı alır mısınız? başlıklı makalemizde papatya çayı faydaları ve papatyanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir