Serotinin hormonunu yükseltmenin yolları…

Yazar 6 Mayıs Cumartesi 2017

Yaşanan toplumsal olaylar, artan huzursuzluk ve umutsuzluk giderek daha mutsuz olmamıza neden oluyor. Bu mutsuzluk sarmalında kimi zaman kendi küçük kabuğumuza sığınır oluyoruz. İç huzurumuzu zor da olsa dengede tutmaya çalışıyoruz. İç huzur deyince aslında, adını sıkça duyduğumuz beyin hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan serotonin hormonu devreye giriyor. Bu hormonun eksikliğinde depresyona, ruhsal sıkıntıya giriyoruz… Bu sebeple serotonin hormonuna ‘mutluluk’ hormonu da deniyor. Ruh halimiz üzerinde oldukça etkili olan bu hormonun yüksek seviyelere çekilmesi için kimi zaman psikiyatristler tarafından ilaç tedavisi de uygulanıyor.

Serotonin hormonunun yükselmesi ile ruh halimiz, sosyal ilişkilerimiz, iştahımız ve hatta cinsel hayatımız olumlu yönde etkileniyor. Peki ilaç kullanmadan bu hormonu nasıl olması gereken seviyede tutacağız? Aslında yanıtı yine bizde saklı… Kendinizi, mutlu edecek aktivitelere yönlendirin ve mutlaka seveceğiniz bir spor yapın. Şayet kalabalık spor salonlarından hoşlanmıyorsanız daha butik hizmet sunan pilates/yoga merkezlerine gidebilirsiniz. Gidemiyorsanız bol bol yürüyün, yürümek beyin fonksiyonlarınızı çalıştırıp sağlıklı düşünmenizi de sağlayacaktır. Özellikle güneşli günlerde daha uzun yürümeye çalışın. Sıkıntılı anlarınızda derin nefes alın ve olumlu düşünmeye çalışın. Gün içinde bol su tüketin. Periyodik olarak kan tahlillerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Tiroid hormonunuzun seviyelerini kontrol altında tutun. Kandaki eksik vitamin ve mineraller de halsiz ve mutsuz olmanıza neden olur. Uyku düzeninize dikkat edin. Unutmayın, serotonin hormonu 23.00 – 02.00 saatleri arasında daha fazla salgılanıyor.

Besin değeri yüksek gıdalar tüketmeye çalışın. Badem, ceviz, yer fıstığı, kabak çekirdeği gibi kuru yemişleri, roka, maydanoz, dereotu gibi otları bolca tüketin. Her gün bir fincan yeşil çay içmeye özel gösterin. Yılın belli dönemlerinde sağlığınız için diyetisyen kontrolünde kısa süreli detoks programları uygulayın.

Bakabiliyorsanız dört ayaklı bir dostunuz olsun. Kedi ve köpek sahiplerinin daha az sağlık sorunu yaşadığı ve daha pozitif oldukları bilim dünyasında kanıtlanmış. En önemlisi de moralinizi yüksek tutmaya çalışın. içinde bulunduğunuz yaşı tekrar yaşamayacağınızı, her anınızın değerli olduğunu kendinize hatırlatın…

Fotoğraf: Pexels

Bir önceki yazımız olan Badem sütlü muhallebi ile tatlı krizine hafif çözüm başlıklı makalemizde badem sütlü muhallebi, sağlıklı beslenme ve tatlı krizi için tarif hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir