Yeryüzünün Sürreal Güzelliği: İzlanda

Yazar 14 Şubat Salı 2017

Tolkien’nin romanlarına ilham kaynağı olan, ateşle buzun iç içe geçtiği, insana kendini başka bir gezegende hissettiren bu küçük adayı seyahat rotanıza eklemenizi öneririz… Türkiye’den aktarmalı olarak sadece 5 saat 20 dakikalık uzaklıktaki İzlanda’ya dünyanın her yerinden ziyaretçi akın ediyor.

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen İzlandayı kışın ziyaret etmek istiyorsanız aslında tam da zamanı. Eğer doğru zamanda doğru yerdeyseniz kuzey ışıklarının rengarenk oyunlarıyla büyülenebilirsiniz. Bunun için sadece gökyüzüne bakmanız yeterli…

İzlanda, buzlar ülkesi anlamına geliyor

Volkanlar, fiyordlar, şelaleler ve buzullarla örülmüş doğası, insan kendini başka bir gezegende gibi hissediyor. Rengarenk üçgen çatılı sevimli evleri, sıcak kanlı insanları ülkenin buzlar ülkesi anlamına gelen adıyla adeta çelişiyor.

En yakın komşusu Grönland

İzlanda, Atlas Okyanusu’nun en kuzeyinde, Kuzey Amerika ile Avrupa kıtaları arasında konumlanıyor. En yakın komşusu 350 km batısında bulunan Grönland. Amerika’ya daha yakın olsa da, Avrupa’nın bir parçası sayılıyor.

Türkiye’den gidiş

Türkiye’nin herhangi bir noktasından İzlanda’ya direkt uçuş bulunmuyor. En kolay ulaşımı Oslo veya Kopenhag gibi, İzlanda’ya nispeten daha yakın olan şehirlerden aktarma yaparak ulaşmak. Bu şekilde hem saatlerce uçakta tıkılıp kalmazsınız, hem de daha uygun bir bütçe karşılığında İzlanda’ya ulaşmış olursunuz. skyscanner.com gibi sitelerin sunduğu uygun tarifelere göre uçuş planınınızı yapabilirsiniz.

 

Şehre ulaşım kolay

Uluslararası Havaalanı ile şehir merkezi arası ortalama 45 dakika mesafede. Otobüs terminalinden kalkan havaalanı servisleri ilk tercihiniz olabilir. Bu otobüsler sizi şehir merkezine ya da yol üzerindeki otelinize bırakabiliyor. Biletleri havaalanından ya da online olarak satın alabilirsiniz. Havaalanı ile merkez arası mesafe biraz uzun olduğu için taksi çok tercih edilmese de servisleri kaçırırsanız pratik bir alternatif olabilir.
Başkent Reykjavik’te konaklayın
Reykjavik başkent olduğundan dolayı İzlandaya gidenler Reykjavik’te birkaç gece geçiriyor.
İzlanda’da görülmesi gereken yerler:
Blue Lagoon: Mavi sularıyla beyaz kar manzaralarına eşlik eden bu göl, yaz kış 38 derece suya sahip. Karla kaplı zamanlarda bile ziyaretçi akınına uğrayan Blue Lagoon’un termal zengin suyu gençleştirip güzelleştiriyor. Kapalı mekanlardaki termal sular gibi kokusu ve sıcaklığıyla bunaltmayan Blue Lagoon’da saatlerce vakit geçiren ziyaretçiler, çeşitli kokteyller içerek hem dinlenip hem de ciltlerini yeniliyorlar.
Jeotermal göller, volkanlar, şelaleler: Doğa harikası oluşumları keşfedeceğiniz İzlanda’da, safari gezilerinden trekking’e, tarihi keşiflerden müze turlarına kadar onlarca renkli ve eğlenceli aktivite yapılabiliyor.
Geysir Ulusal Parkı: Hala aktif olan bölgede, buzulların içinden fışkıran sularla unutulmaz bir görsel şölene tanıklık edebilirsiniz.
Gullfoss (Altın Şelale): 10 bin yıllık şelale görkemli görüntüsü ile binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.
Reykjavik City Hall: 20. yüzyıl İzlanda mimarisinin önemli örneklerinden olan bina, Reykjavik’da gezilecek noktalar arasında ilk sıralarda geliyor.
Hallgrímskirkja Kilisesi: Mimari detaylarıyla büyüleyen yapı, şehrin en önemli kiliseleri arasında yer alıyor.
Festival dönemleri:
Şehirde birçok festival düzenleniyor. Mayıs ve Haziran ayları arasında Reykjavík Arts Festivali düzenleniyor. Eşcinsel FestivaliAğustos’ta, Uluslararası Film Festivali Ekim’de, Jazz Festivali ise Eylül’de gerçekleşiyor.
Fotoğraflar: Unsplash arşivi

Bir önceki yazımız olan Doğa ve Heyecan Tutkunlarının Adresi: Yeni Zelanda başlıklı makalemizde cesaret, emirrates ve gezi hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir