Yeşil Çayın Ötesinde: Matcha Çayı

Yazar 12 Mart Pazar 2017

Son zamanlarda Japon çay seremonilerinin vazgeçilmezlerinden olan Matcha çayı Dünya’da ve ülkemizde giderek popüler olmaya başladı. Goji berry’den yaklaşık 6 kat daha fazla antioksidan içeren bu özel çay, Japon çay seremonilerinin ayrılmaz bir parçası.

Matcha çayı aslında yeşil çayın ince toz formudur. Yeşil çaya göre daha hafif bir tadı olan bu özel çay diğer çaylardan daha farklı bir şekilde hazırlanıyor. Matcha çayı, geleneksel çay seremonilerinin yanında, birçok tatlı yapımınında da kullanılmaktadır. Tadının ve içeriğindeki yararlı maddelerin yok olmaması için doğru şekilde hazırlanmalı, asla kaynar suda demlenmemeli.

Matcha’nın hazırlanışı:

Matcha’yı karıştıracağınız kaseyi kaynar su dökerek ısıtın. Karıştırma için kullanılan karıştırıcıyı (yani bamboo whisk veya çay seremonisindeki ismi ile “chasen”) ıslatın. 1-2 gram matcha’yı kaseye koyun ve üzerine 1 fincan sıcak su ekleyin.

Bir elinizle kaseyi sıkı tutarken diğeri ile “bamboo whisk” kullanarak soldan sağa doğru karıştırırken köpükler oluşturmaya çalışın. Yeterince karıştırdıktan sonra matcha çayını fincanınıza boşaltın. Dilerseniz limon dilimi ile tatlandırabilirsiniz.

Fazlası zarar…

Aynı yeşil çay ve diğer bitki çayları gibi, önerilenden fazla tüketiminin karaciğer yetmezliğine yol açabileceği düşünülüyor. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi günde en fazla 2-3 kupa limitinin aşılmaması gerektiği üzerinde duruluyor.

Matcha çayı kimler için uygun değil?

Çay alerjisi olanların, ağır demir yetersizliği olan kişilerin, reflü gibi bir sindirim sistemi sorunu olanların veya ishale yatkın olan kişilerin, gebe ve emziklilerin tüketmemesi gerekiyor. Böbrek taşı veya yetersizliği olan kişiler için de Matcha çayı önerilmiyor. Herhangi bir hastalık sebebi ile düzenli ilaç kullanan kişilerinde doktor ve/veya diyetisyenlerine danışmadan tüketmemeleri gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Hızlı yağ yakmak için en etkili 5 yöntem başlıklı makalemizde egzersiz, fitness ve kalori yakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Yorum Yok.

Yazı Hakkındaki Düşünceniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir